четвер, 10 березня 2016 р.

Основні вимоги до екологічних проектів




Основні вимоги до екологічних проектів
      Екологічний проектце індивідуальна, самостійна науково-дослідницька творча робота на екологічну тематику, спрямована на розв’язання екологічних проблем, виконана учнем під керівництвом наукового керівника (науковця або вчителя) та оформлена належним чином. Якщо учні працювали в команді, вони готують різні проекти за близькою тематикою.
Метою створення учнівських екологічних проектів з екології є прагнення привернути увагу молоді до проблем екології та охорони довкілля.
У процесі роботи над екологічним проектом учень повинен оволодіти навичками наукового пошуку, відбору матеріалу, необхідного для розкриття теми проекту та його реалізації, узагальнення та аналізу, оволодіння методами екомоніторингу.
На захист екологічних проектів може подаватись наукова робота МАН секції "Екологія".
Це може бути робота біологічного, фізичного, хімічного чи навіть математичного напрямку, в якій пропонуються науково обґрунтовані конкретні дії, направлені на вирішення конкретних екологічних проблем і які можуть бути реалізовані на практиці. Обґрунтування дій повинно бути науковим і містити певну сукупність практичних, дослідницьких результатів (можуть включати соціологічні, лабораторні або польові дослідження), математичні розрахунки, отримані самим учнем.
Вибір теми проекту
Тематика екологічного проекту може бути присвячена вивченню властивостей навколишнього середовища, впливу на нього різних факторів, у тому числі і антропогенних, охорона природи, збереження і відновлення природних екосистем чи їх окремих складових.
Тема роботи може бути обрана учнем самостійно, або запропонована науковим керівником.


Вагомими критеріями вибору теми є:
– доступність для вихованця;
– перспективність, теоретична та практична цінність;
– наявність матеріально-технічної бази та джерел інформації;
– цікавість для дослідника.
На початку роботи вкрай необхідним є ретельний аналіз і вивчення літературних джерел та Інтернет-ресурсів з даної теми. Результати ознайомлення можуть показати, що:
– проблема вивчена і, отже, подальша робота у даному напрямку є недоцільною або існує обмаль джерел інформації;
– проблема вивчена ще не повністю, деякі питання досліджено поверхнево.
Вимоги до оформлення проекту
Проект може містити:
1. Лише рукопис, в якому подаються конкретні пропозиції певних дій, їх наукове обґрунтування та результати реалізації цих дій (звіт про їх виконання) – у випадку, коли результат проекту неможливо представити в аудиторії фізично;
2. Рукопис і власноруч створені моделі, макети та інструменти для реалізації проекту.
Макети, моделі, зразки інструментів чи механізмів та інші об’єкти, виготовлені власноруч для реалізації екологічного проекту, можуть бути представлені на захисті проекту фізично або на слайдах чи фотографіях, де разом із ними повинен бути сфотографований і автор проекту. Демонстраційні моделі або макети повинні відповідати правилам техніки безпеки.
Основні вимоги до оформлення рукопису
Загальні положення
1. Текст роботи друкується державною мовою з одного боку аркуша А4, шрифт Тіmes New Roman – 14 через 1,5 інтервали. Поля: ліворуч – 20-25мм, праворуч – 10мм, зверху та знизу – 20мм.
2. Оптимальний обсяг – 25-30 сторінок.
3. Вступ, розділи, висновки, список використаної літератури, додатки друкувати з нової сторінки. Назва та заголовки структурних частин роботи (ЗМІСТ, ВСТУП і т.ін.) виконуються великими літерами та напівжирним шрифтом симетрично до тексту. Відстань між заголовком та текстом повинна дорівнювати 3-4 інтервалам. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (перша велика) з абзацу (5 знаків). Крапка в кінці заголовка не ставиться.
4. Нумерація сторінок здійснюється арабськими цифрами без знака № у правому верхньому куті без крапки в кінці. Починається нумерація з цифри «3», тобто титульна сторінка та зміст не нумеруються – номер розділу необхідно проставляти після слова "РОЗДІЛ", після номера крапку не ставити, потім з нового рядка друкується заголовок розділу. Назву розділу друкують великими літерами напівжирним шрифтом. – підрозділи нумеруються у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку, наприклад 2.3. (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу. Пункти нумеруються у межах кожного підрозділу (за такими ж правилами). Кожен розділ починається з нової сторінки, а підрозділ – через 3-4 інтервали після попереднього підрозділу.
5. Готуючи проект, учень повинен не просто переписувати фрагменти з монографій або документальних джерел, а підходити до них аналітично. Недопустимо, коли після фрази, цитати чи документу, запозичених з інших джерел, немає посилання на першоджерело у списку літератури. У тексті посилання на джерело слід зазначати порядковим номером за переліком посилань, виділеним квадратними дужками, наприклад, "... в роботах [5, 15]...".
Вимоги до таблиць, формул:
– ілюстрації, таблиці, формули від основного тексту виділяються вільними рядками зверху та знизу;
– ілюстрації (карти, схеми, фотографії, діаграми, креслення) та таблиці слід подавати після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Ілюстрації позначають словом «Рис.» і нумерують послідовно в межах розділу, за виключенням ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації складається з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка, наприклад «Рис. 1.2.». Номер рисунку, його назва та пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією;
– таблиці нумерують послідовно (за виключенням таблиць, поданих у додатках) в межах розділу, наприклад «Таблиця 1.2», та розміщують цей напис у правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці. Заголовок (назва) таблиці пишеться симетрично до розташування таблиці з відступом від напису «Таблиця» і від самої таблиці на 1–2 інтервали;
– пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Значення кожного символу та числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка.
Оформлення структурних елементів проекту
Титульний аркуш
На титульному аркуші вказуються: відомості про базовий науковий, вищий навчальний або навчальний заклад (школа, позашкільний заклад), у якому виконаний проект. Нижче по центру - слова: "Екологічний проект". Нижче – посередині аркуша – назва роботи без лапок (назва повинна бути лаконічною, повністю відповідати змісту екологічного проекту.). Ще нижче – відомості про виконавця роботи (прізвище, ім'я по батькові, клас і місце навчання) та керівника проекту. Якщо крім керівника, над роботою працював науковець-консультант, відомості про нього вказуються під інформацією про керівника. Внизу аркуша по центру – місце написання та рік написання роботи.)
Зміст
Зміст є другою сторінкою, де визначено структуру наукової роботи
Вступ
Основна частина (з послідовною назвою всіх розділів і підрозділів)
Висновки
Список використаних джерел
Додатки ( з назвами)
Зміст зручно друкувати у таблиці, рамки якої невидимі при друкуванні на принтері.
Вступ
Вступ повинен мати обсяг до 10 % загального обсягу (1–2 сторінки). Вступ має відповідні складові частини, що розташовуються у певній послідовності:
а) актуальність теми: автор дослідження дає пояснення, чому, на його думку, обрана тема стала об’єктом екологічного проекту, обґрунтовує доцільність роботи з огляду на суспільну практичну діяльність;
б) предмет та об’єкт дослідження визначаються на основі аналізу стану вивчення тієї чи іншої наукової проблеми і відображають, яку саме частину проблеми буде розглянуто. Об’єкт дослідження – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення (наприклад: флора пасовиськ). Предмет дослідження – це частина об’єкту, що вивчається автором роботи, його якості (наприклад: особливості поширення агресивних видів рослин на пасовиськах Білоцерківського району.); Потрібно вказати, чи є предмет новим, чи традиційним;
в) мета екологічного проекту дає можливість окреслити коло завдань, які повинні бути реалізовані в проекті. Мета формулюється чітко та зрозуміло і передбачає висвітлення трьох аспектів: кінцевий результат проекту, об’єкт дослідження і шлях досягнення кінцевого результату. Мета може бути спрямована на виявлення зв’язків,  закономірностей та залежностей між певними явищами, на розкриття можливостей удосконалення процесів, наукових технологій тощо. Слід уникати таких висловлювань: «Досягнення…», «Вивчення…», оскільки це засіб досягнення мети, а не власне мета. Тому варто дотримуватись таких формулювань: «З’ясувати можливості…», «Довести, що…», «Продемонструвати на прикладах…», «Показати перспективи…» тощо;
г) завдання проекту – не менше, ніж 3–4 (проаналізувати, розглянути, висвітлити, дослідити, рекомендувати тощо. Вирішення кожного поставленого завдання – це етап дослідження. Завдання визначають зміст дослідження і структуру тексту роботи. Вони можуть передбачати формулювання проблеми, виявлення нових фактів, встановлення нових зв’язків, нову постановку відомої проблеми, оригінальні висновки та рекомендації щодо впровадження отриманих експериментальних даних;
д) новизна екологічного проекту повинна бути обґрунтована та логічно доведена із зазначенням відмінностей порівняно з аналогічними проектами, якщо такі виявлені;
У вступі потрібно також відобразити практичне або теоретичне значення проекту для екологічної освіти населення окремого регіону або України. Крім того, слід повідомити про те, на яких конкурсах, науково-практичних конференціях, інших заходах він оприлюднений (апробація результатів).
Основна частина (2-3 розділи).
Основна частина має обсяг до 90 % загального обсягу роботи. Вона може складатись з трьох розділів, а також з підрозділів, пунктів, підпунктів, у яких характеризується сутність проблеми та розкривається її зміст, викладається та аналізується фактичний матеріал, наводяться головні теоретичні положення та практичний матеріал. Назви розділів та підрозділів повинні розкривати мету роботи і відповідати визначеним завданням.
1–й розділ, обсягом до 15 %, містить огляд літератури та методологію.
2–й розділ, до 50 %, містить аналіз отриманих результатів з досліджуваної проблеми.
3–й розділ, до 20 %, – викладення конкретних заходів щодо перспектив даного питання чи проблеми. У кінці кожного з розділів автор формулює короткі висновки та підсумки.
Висновки
У висновках, які повинні мати обсяг до 5% від усієї роботи, тезисно, у порядку виконання завдань, які ставились при створенні проекту, викладаються найважливіші результати екологічного проекту. Сукупність висновків є доведенням повноти досягнення поставленої мети.
Список використаних джерел
Кожен проект має ґрунтуватись на певній науковій та експериментальній базі і містити посилання на відповідну літературу, її перелік, відображати власну позицію дослідника.
Список використаних джерел містить бібліографічний опис не менше десяти джерел, використаних під час роботи над темою. Бажано опрацьовувати літературні джерела за останні 5 років.
Кожне джерело починається з нового рядка в алфавітному порядку (спочатку – друковані видання, потім – електронні ресурси; спочатку видання українською мовою, потім – іноземними).
Додатки
Додатки слід оформляти на наступних після списку використаних джерел сторінках, кожний додаток необхідно наводити з нової сторінки. Нумерація – великими літерами українського алфавіту. Заголовок друкується угорі (симетрично до тексту сторінки) з великої літери.
Захист проекту
На захисті проекту учень тезово викладає завдання проекту, і висвітлює головні аспекти його реалізації в процесі роботи, супроводжуючи доповідь мультимедійною презентацією. Доповідь може ілюструватись роздатковим матеріалом.
Тези – коротко сформульовані основні положення екологічного проекту (1-2 сторінки). Вони вкладаються в проект на окремому аркуші. При написанні тез слід дотримуватись такої структури:

1 інтервал;
– назва теми роботи;
– П.І. П. автора, місце навчання;
– П.І.П. керівника, місце роботи, посада, звання (якщо є);
– обґрунтування актуальності теми;
– зв`язок проекту з науковими програмами, планами, темами (якщо є);
– предмет та об`єкт вивчення;
– мета та задачі екологічного проекту;
– методи дослідження;
– наукова новизна та практична значимість отриманих результатів;
– основні положення проекту;
– особистий внесок автора;
– відомості про впровадження проекту;
– відомості про публікації (за темою роботи);
– структура роботи.
 Особливо важливо показати, що нового вніс автор у вивчення теми, які джерела і літературу використав, до яких висновків дійшов.
Захист екологічного проекту супроводжується постерною сесією

Рекомендації щодо створення мультимедійного супроводу доповіді
(презентації) для захисту проекту
Презентація повинна бути витримана в одному стилі (один шаблон слайдів, один тип шрифту). Рекомендується світлий фон і темний колір тексту. Текст повинен гарно читатись, тому рекомендуємо застосовувати  Times New Roman (розміром не менше 14) або Arial (розміром не менше 12).
Графіки і таблиці розміщуються у презентації у форматі картинки (psd. чи jpeg.).
Картинка повинна займати приблизно 2/3 слайду. Підписи до неї мають бути чіткими і лаконічними. Спец-ефекти та анімація не бажані, так як при доповіді вимагають більше часу.
Якщо для презентації, окрім слайд-шоу, використовуються відео- чи аудіо-сюжети, то всі файли потрібно зберегти в одній папці, а перехід до додаткових файлів здійснювати за допомогою гіперпосилань.
Рекомендований об’єм презентації – 10-15 слайдів. Перший слайд повинен містити інформацію про тему проекту, мету та автора. Крім цього, на слайдах потрібно надавати перевагу власним дослідженням, аналізу отриманих результатів та висновкам.
Презентація має доповнювати доповідь, а не дублювати її.
Вимоги до оформлення постерів (стендових доповідей)
Постер (стенд) – це паперовий чи картонний плакат шириною 96см та висотою160см. Стендова доповідь повинна містити: заголовок (назву роботи), повну інформацію про автора (прізвище, ім’я, по батькові автора; навчальний заклад; клас; населений пункт; прізвище, ім’я, по батькові та посаду наукового керівника) і коротке викладення роботи (мета і завдання роботи, матеріали і методи її виконання, результати і висновки).
Рекомендований розмір заголовка доповіді – не менше 100 пт, розмір тексту – не менше 20 пт, міжрядковий інтервал – 1,5. Назву доповіді слід зробити конкретною і якомога коротшою для кращого сприймання учасниками.
Рисунки повинні бути чіткі, з підписами та розшифрованими умовними позначеннями. У тексті повинні бути посилання на всі рисунки. Речення слід робити короткими, конкретними, однозначними, використовувати максимум графічного матеріалу і мінімум тексту.


При оцінюванні екологічних проектів особлива увага звертатиметься на:
§        актуальність та практичне значення роботи;
§        наукову новизну одержаних результатів;
§        системність і повноту у розкритті теми;
§        дослідницький характер роботи, доцільність та коректність використаних методів дослідження;
§        аргументованість висновків, їх відповідність отриманим результатам;
§        стиль, грамотність, логічність викладу, відповідність вимогам до змісту та оформлення наукових робіт;
§        наявність публікацій на тему проекту в учнівській пресі, різних регіональних виданнях;
§        оформлення наочностей, у тому числі постерів та презентацій.


ДОДАТКИ


Додаток А
Міністерство освіти і науки
Управління освіти і науки Чернігівської районної ради Чернігівської області
… школа




Екологічний проект




НАЗВА РОБОТИ









Роботу виконав:
П.І.П. учня
навчальний заклад

Керівник:
П.І.П.
Звання, місце роботи, посада









м. …
2013 рік

Додаток Б
ЗМІСТ
1 інтервал
ВСТУП …………………………………………………………………………......3
1 інтервал
РОЗДІЛ 1 НАЗВА РОЗДІЛУ
1.1. Назва підрозділу …………………………….……….………………………..5
1.2. Назва підрозділу ……………………………………..………………………..6
1.3. Назва підрозділу ……………………………………..………………………..7
1.4. Назва підрозділу ……………………………………..………………………..8
1 інтервал
РОЗДІЛ 2 НАЗВА РОЗДІЛУ
2.1. Назва підрозділу ………………………………………..……………….........11
2.2. Назва підрозділу ……………………………..………………………….........14
2.3.
1 інтервал
РОЗДІЛ 3 НАЗВА РОЗДІЛУ
3.1. Назва підрозділу ……………………………………………………………… 19
3.2. Назва підрозділу …………………………  ……………..……………….........22
1 інтервал
ВИСНОВКИ …………………………… ………………………………….....…….23
1 інтервал
СПИСОК ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ …………     ……………………………….24
1 інтервал
ДОДАТКИ ……………………………………… ……………………………….....25

Нова сторінка (нумерація починається з цифри «3»)



Вимоги до оформлення списку використаних джерел:
Алгоритм оформлення статті з періодичного друкованого видання:

Один автор:
Прізвище, ініціали автора. Назва статті. / ім’я, по батькові автора або ініціали та прізвище автора // Назва журналу. – Рік. –. – С. ??.
Наприклад:
Северин Т.О. Використання довідкових матеріалів на уроках біології / І. М. Волинець // Світло. – 2002. – № 4. – С. 112–116.
Два чи три автора:
Прізвище, ініціали першого автора. Назва статті. / ініціали, прізвище першого автора, ініціали, прізвище другого автора, прізвище третього автора, // Назва журналу. – Рік. –. – С. ??.
Наприклад:
Білявський Г.О. Шкільна екологічна стежка / Г.О. Білявський, Р.С. Фурдуй, // Біологія і хімія в школі. – 2005. – № 3. – С. 7–9.
Алгоритм оформлення статті з електронного видання:
Прізвище, ініціали автора. Назва статті [Електронний ресурс] / ім'я, по батькові автора або ініціали, прізвище автора // Назва журналу. – Рік. –. – Режим доступу: електронна адреса, за якою розміщена стаття http://www...
Наприклад:
Воронін В.М. Деякі підходи до створення електронних наочних матеріалів до уроків географії [Електронний ресурс] / Володимир Микитович Воронін // Шпаргалка для учителя. – 2010. – Випуск 3. – Режим доступу: http://www. dalia.com.ua/ shpora.htm
Зміни в оформленні книг (посібників, збірників, монографій тощо)
Змінені правила вживання великої та малої літер. У списку джерел з маленької букви пишуть відомості, що відносяться до заголовка (підруч. для вузів, матеріали конф., тези, навчально-методичний посібник тощо),  відомості про відповідальність (ред., упоряд., редкол. та ін.) наприклад:

Екологія : підруч. для вузів.
Экология : словарь / отв. ред. Белый А.Н.
Звертаємо увагу на зміни в написанні знаків пунктуації!  У новому стандарті застосовують проміжок в один друкований знак до і після приписного знака: тире    (–), скісна риска (/), дві скісні (//), двокрапка (:). Виняток – крапка (.) та кома (,) – проміжки залишають тільки після них.