неділя, 23 липня 2017 р.

Амброзія полинолиста – небезпечний бур’ян

 

     Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia)
рослина, яка є однією з найбільш відомих серед бур’янів, завдає шкоди як сільському господарству, так і здоров’ю людини. Саме її квітковий пилок шкідливий для людини, стає причиною виникнення алергічних реакцій, викликає захворювання – амброзійний поліноз або «сінну пропасницю».

     У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань, а потрапивши в органи дихання людей, очі, ніс, бронхи, викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми. Лікування алергії, заподіяної пилком амброзії, довге і важке, а часом безрезультатне.
    По зовнішньому вигляду нагадує полин звичайний. Стебло прямостояче, розгалужене, опушене короткими волосками. Висота стебла й розміри надземних органів сильно варіюють. При густому травостої, на сухих схилах і бідних ґрунтах рослини ледь досягають 10-15 см; на родючих ґрунтах, за достатнього зволоження, і рідкого травостою, окремі рослини досягають 2-2,5 м висоти.
    Сходи з’являються наприкінці березня – в травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді.
    Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50-300 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тис. насінин.
    Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Розповсюдженню бур’яну сприяють: вітер, транспорт (колеса автомашин, тракторів і інших транспортних засобів), взуття людей, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом.
    Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, луки, пасовища. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків.
    Від амброзії шкода надзвичайно велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення їх врожаю, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ. Розвиваючи потужну надземну масу й кореневу систему, амброзія сильно пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту дуже велику кількість поживних речовин. Має надзвичайно негативний вплив на здоров’я людини.
   Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь, узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція. Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби.
   Основні способи боротьби з бур'яном: систематичного обстеження територій, знищення шляхом неодноразового виполювання, ручного видалення або постійного скошування. При цьому слід дотримуйтись правил особистої безпеки під час боротьби з амброзією.